Efektivní studium ruštiny chytře

Posted on 07/07/2015 by

0


Ruštinu se učím doma v Praze už pátý měsíc. Zaplatil jsem si individuální výuku a dost času dám i samostudiu. To jsou nejspíš důvody proč jsem výrazně pokročil.

Ruštinu chci ovládat nejen kvůli cestování, ale hodí se mi i profesně. Vlastně za pár týdnů budu moci postoupit v kariérním žebříčku o pořádný kus nahoru. Jenže se budu rychle potřebovat zlepšit a to hlavně v praktické schopnosti mluvit.

Co teď? Když jsem měl podobný problém s angličtinou odjel jsem na pár týdnů na jazykovou školu do Irska. S ruštinou bych to mohl vyřešit podobně. Jenže Rusko je pro mě dost drahé, drahá je doprava, hodně drahý je i pobyt a já teď nemám peníze nazbyt. Další problém je vízum, které sice vyřešit jde, ale stojí to čas i peníze.

Asi před týdnem jsem na webu „Studium v rusku“ narazil na informaci, která mi můj problém pomohla vyřešit. Objevil jsem tam totiš tuto stránku: www.studiumvrusku.cz/jazykove-kurzy-rustiny-a-ukrajinstiny

Zjistil jsem, že abych studoval ruskojazyčném prostředí ruštinu, nemusím jezdit do Ruska a vlastně nemusím jezdit ani moc daleko.

V odkazovaném článku jsem si přečetl o Jazykové škole Užhorod a jejích vynikajících cenových podmínkách. Nebyl jsem si pochopitelně zcela jistý, zda do Užhorodu chci, přesto jsem vyplnil nezávazný formulář. Druhý den mi zvoní ukrajinské číslo a když jsem ho zvedl, přátelský hlas mi čistou češtinou dal odpověděl na otázky

které mne zajímaly. Na e-mail jsem pak dostal podmínky. Kromě studia ruštiny mě zaujal pestrý program na volný čas. Z jazykovky mi pak poslali ještě fotografie z turistických a společenských akcí, které pro studenty pořádají. Když jsem mezi nabídkou viděl koňské pochody na poloniny, byl jsem ztracen, kurz objednal a zaplatil zálohu.

Za pár dnů jsem svého zbrklého rozhodnutí začal litovat a uvažoval o stornování objednávky. Přitom jsem si ale začal zjišťovat informace a přemýšlet.

Přišel jsem na to, že jsem díky své ukvapenosti nejspíš udělal kauf roku. Zjistil, že v Užhorodu jsou opravdu vynikající podmínky pro studium ruštiny. Na školu jsem na netu našel opravdu dobré reference. No a když jsem spočítal jak levná bude doprava (poradili mi ze školy, jak zkrouhnout cenu za jízdenku :-)), zjistil že pobytem v Užhorodu ušetřím na životních nákladech a ještě se budu moci rozšoupnout víc jsem zvyklý si dovolit, a k komu všemu připočítal výhodnou výši školného a ubytování v Užhorodu, tak jsem své odhodlání výuku stornovat stornoval 🙂

Jazyková škola Užhorod mi poslala studijní materiál, který mi doporučili si projít ještě před příjezdem na Ukrajinu. S studem přiznávám, že to zatím zanedbávám.

Včera jsem si zarezervoval jízdenky a za pár dnů vyrážím. Jsem hodně natěšený a doufám, že vše dobře dopadne. Možná sem v průběhu studia přidám nějaké postřehy a po jeho skončení určitě vypracuji patřičné hlášení … takže se máte na co těšit.