Jak se spřátelit s Ruskem a jeho obyvateli

Posted on 06/03/2011 by

0


Chystáte se vycestovat do Ruska? Tato země vyvolává a patrně vždy bude vyvolávat u všech cizinců a návštěvníků údiv. Pokud cestujete do této svébytné země nikoli jako pouhý účastník několikadenního poznávacího zájezdu, ale třeba pracovně, případně za známými, možná vás bude zajímat, o čem se Rusové nejčastěji baví a naopak.

Kdo kdy měl v Rusku nějaké přátele či příbuzné, jistě potvrdí, že jsou to velmi komunikativní a pohostinní lidé, co s radostí zapřádají rozhovory s cizinci, kteří přijeli na návštěvu do jejich vlasti. Rusové obvykle ochotně odpovídají na dotazy ohledně jejich země a běžného života v ní. Stejně tak budou se zájmem naslouchat vyprávění o zemi, ve které žijete vy. Jste-li v Rusku za účelem navázání obchodních vztahů, vaši ruští partneři jistě ocení, budete-li s nimi hovořit v ruštině. Určitě bude prospěšné naučit se alespoň základní zdvořilostní fráze, než se spokojit s tím, že za vás vše vyřídí tlumočník.

Nenechte se ovšem zmást jejich počátečním upřímným a milým přijetím a představou, že s nimi můžete o čemkoliv otevřeně hovořit. Existuje mnoho témat, o kterých se s cizinci nebaví příliš rádi, snad je to dáno jejich přecitlivělou duší. Pojďme si ale nejdříve říci, jakými tématy je nejlépe zapříst hovor. Pokoušíte-li se začít nenucenou konverzaci pro ukrácení chvíle na zastávce autobusu, popř. se snažíte vmísit do diskuse, určitě nic nezkazíte tématem o počasí. Toto téma je věčné a lidé ho využívají při navázání kontaktu po celém světě. Vzbudit zájem můžete tím, že budete srovnávat klima v Česku a třeba v Moskvě.

Co se týká témat typických pro obyvatele Ruska, jsou jimi především zdraví a politika. Rusové skutečně velmi rádi a často hovoří o svém zdraví a nemocech. Trápí-li je nějaká nemoc či neduh, stěžují si svým přátelům a zároveň od nich očekávají zaručené rady ohledně léčby. Nutno dodat, že jsou skvělými domácími lékaři a knihy typu „domácí lékař“ nechybí v žádné ruské domácnosti. Tato skutečnost souvisí patrně ještě z dob, kdy byl na jejich území hojně rozšířen šamanismus, který je dodnes populární zejména na Sibiři.

Rusové takřka všude diskutují o politice. Politická témata jsou však pro cizince poněkud ošemetná. Cizinec, který se pustí do politické debaty s člověkem odlišných názorů, musí předem přinejmenším počítat s ostřejšími výrazy na svou osobu. Rusové jsou přesvědčeni, že pokud jste se nenarodili v Rusku, nemůžete tuto zemi nikdy pochopit a už vůbec ne soudit směry, kterými se kdy ubírala. Za velmi nevhodné se také považuje debatovat o penězích či se dokonce vychloubat tím, že jste na tom finančně lépe než ostatní. Nevyplácí se ani upozorňování na vysoké pracovní postavení a úspěšnou kariéru. O výši svých příjmů mluví mezi sebou jen nejlepší přátelé nebo rodina. Za společenské faux pas se rovněž považuje dotaz na věk, a to zejména u žen, a také dotazy na sex, lásku a intimní vztahy.

Daleko vhodnějším tématem se jeví ruská kultura, ale třeba i jídlo a ruská kuchyně.

Tak hodně štěstí při navazování kontaktů!