Petrohrad

Posted on 07/06/2011 by

0


Petrohrad (Sankt-Petěrburg, dříve Leningrad) je severní metropolí Ruska, v níž žije více než 4,5mil. obyvatel. Okno do Evropy, Benátky severu, muzeum pod širým nebem, město Bílých nocí, kolébka revoluce, ale i centrum ruského zločinu nebo kriminální metropole – to je jen nepatrný výčet pojmenování, která si toto město vysloužilo, jelikož je výjimečné hned v několika směrech.

Petrohrad

Základy města byly položeny tisíci dělníky v bažinaté oblasti řeky Něvy roku 1703, na příkaz slavného imperátora Petra Velikého, po kterém má Petrohrad svůj název. Hlavním důvodem, proč se car usídlil v této nehostinné oblasti bylo, že jedině z tohoto místa mohlo Rusko získat přístup k západoevropským mořím a evropské kultuře, kterou Petr I. nesmírně obdivoval. Díky tomu je Petrohrad, nejen co se týká architektury, spíše evropské město, ovšem s typicky ruskou velkolepostí, zajímavě spojující byzantismus a evropskou kulturu.

Do Petrohradu zamíří každý rok množství turistů, v červnu zde navíc probíhají díky nevelké vzdálenosti od polárního kruhu, tzv. bílé noci, kdy slunce zapadá jen na malou chvíli, ale město má svoje kouzlo v každé roční době. Člověka ohromí množství historických památek, široké bulváry, pečlivě udržované parky a nespočet mostů. Hlavní tepnou je Něvský prospekt. Mezi turisty patří k nejvyhledávanějším pamětihodnostem Petropavlovská pevnost na Zaječím ostrově s Katedrálou Petra a Pavla, dále budova Admirality tvořící vysokou dominantu města, Kazaňský chrám nebo křižník Aurora sloužící dnes jako muzeum. Pozornost návštěvníků přitahuje též Jantarová komnata v Kateřinském paláci, kterou věnoval pruský král Bedřich Vilém I. caru Petru I. Tato místnost vyzdobená skutečným jantarem, ale byla roku 1944 rozebrána německou armádou a již se nikdy nenašla. V roce 2003, při příležitosti oslav 300.výročí založení města, byla odhalena její dokonalá kopie ze šesti tun jantaru. Nutno říci, že na vytvoření přispěla i německá vláda. Hlavním klenotem petrohradských staveb a památek je však Zimní palác italského architekta Rastrelliho, který nechala postavit dcera Petra Velikého, Alžběta. Později byla k této budově přistavěna tzv. Ermitáž, největší obrazárna na světě, vlastnící umělecké skvosty ruských i západoevropských malířů. Nikdo z návštěvníků by si neměl nechat ujít pohled na celé město z jedné z největších katedrál světa – z katedrály sv. Izáka, která se tyčí do výše 100metrů. Tento „sabor“ se pyšní zlatou kupolí ze 100kg ryzího zlata, uvnitř najdeme vše obložené mramorem a drahokamy všech barev.

Petrohrad, Leningrad, Petěrburg

Pokud v noci nepůjdete spát, můžete se podívat na další petrohradskou atrakci – zvedání mostů. Hned několik se jich po dobu bílých nocí rozdělí na dvě ramena, která se pomalu zvedají do výše tak, aby mohly proplout i velké nákladní lodě. Je to skutečně velkolepá podívaná, na kterou budete hodně dlouho vzpomínat.

Jak bylo řečeno v úvodu, Sankt-Petěrburg je muzeum pod širým nebem, není proto divu, že byl v roce 1990 prohlášen za světové kulturní dědictví UNESCO. Také se jako jedno z mála ruských měst zbavil šedivé sovětské atmosféry, aby se stal moderním, pulzujícím velkoměstem, kde je vše možné a nikdo se tomu už nediví.

 

Posted in: Města, UNESCO