Ruská kuchyně

Posted on 03/02/2011 by

0


Zeptáte-li se Rusů z různých oblastí Ruské federace na tradiční jídlo jejich národní kuchyně, nečekejte, že dostanete shodné odpovědi. Ty totiž budou záležet právě na oblasti, kde tuto otázku položíte. Moskvané vám patrně odpoví, že typickým pokrmem je polévka zvaná šči a bliny. V Norilsku se pochlubí specialitou v podobě ragú z jazyka severního jelena, na Sibiři vám nabídnou pelmeně, a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Obecně se ruská kuchyně vyznačuje velkou rozmanitostí jídel a nápojů. Pokrmy bývají velmi výživné, což je logicky dáno polohou Ruska a místním klimatem. Rusové jedí všechny druhy masa, brambory, zelí, obiloviny, červenou řepu a za základ většiny jídel se považuje smetana, sladká i kyselá. Důležitou součást ruské gastronomie představují pokrmy z mouky, jedná se především o výše zmíněné bliny se smetanou, džemem, kaviárem, různé palačinky, zákusky, koláče a koblihy.

Nezastupitelnou roli hrají polévky, tzv. pervoe bljudo. Nejrozšířenější z polévek je právě šči, která se vaří z masa, čerstvého nebo kyselého zelí a zeleniny. Tradiční je také ucha, polévka z čerstvé ryby. Nesmíme zapomenout na okrošku, polévku z kvasu s najemno krájeným masem, zeleninou a vajíčky natvrdo. Zvláštností okrošky je to, že se podává v chladném stavu s kyselou smetanou. Oceníte ji zejména v létě, protože skvěle osvěží a dodá energii. Z ruských polévek jmenujme ještě alespoň rassolnik, soljanku a samozřejmě boršč, který však vymysleli na Ukrajině.

Co se týká hlavního chodu, časté je hovězí maso, dušené či pečené, s různými přílohami. Rusové milují mleté maso, které servírují třeba v podobě karbanátků. Často se setkáme se zeleninovými saláty, klasickým salátem je vinegret, který najdeme nejen na svátečním stole. Již odpradávna Rusové běžně jedí houby, které nakládají buď do soli či octu a díky tomu si na nich pochutnávají po celý rok. Výborná je houbová polévka a pirožky s houbami. Pokud se chystáte navštívit tuto zemi, nezapomeňte vyzkoušet skvělé bliny, jsou velmi měkké, lehké a šťavnaté. Malý hlad zaženou pirožky, prodávají se v ulicích měst s rozmanitou nádivkou, s masem, rybou, zelím, vejci nebo ve sladké variantě s tvarohem, povidlími, džemem. Oblíbeným ruským nápojem je kvas, který výborně hasí žízeň. Vyrábí se ze sladu, cukru a droždí, existuje mnoho variant kvasu, např. kvas chlebový, s křenem, s rozinkami, … Pokud mluvíme o tvrdém alkoholu, musíme zmínit vodku – jeden ze symbolů Ruska, ke které se podává chléb nebo třeba salám. Stále větší oblibu získává také pivo.

Na rozdíl od nás, Rusové obvykle jedí polévky a hlavní chod s chlebem. Kromě bílého chleba, najdeme na stole i zdravější černý chléb. Snídaně probíhá mezi sedmou a desátou hodinou a je poměrně vydatná. Snídá se maso, vaječina, salát, k tomu silný čaj, káva, kefír či rjaženka. Teprve kolem čtrnácté, patnácté hodiny se podává oběd, který zahrnuje předkrm, polévku, hlavní chod, moučník a ovoce. Kolem sedmnácté hodiny je pravá chvíle na dobrý čaj připravený v samovaru. Večeře již není tak důležitá, většinou se jedná o lehkou svačinku.

Tak dobrou chuť!

Posted in: Gastronomie