Vojenské základní školy v Rusku

Posted on 24/03/2012 by

1


Mladý vojík Rudé armádyRusko je známo svou sílou, svou velikostí, svým režimem, svou jedinečnou historií a svým nápojem, který zahřeje i v té nejtužší zimě. Ale dnes bych zde nechtěl hovořit o specifických symbolech Ruska, ale o speciálním školském systému země. Tímto systémem jsou „Vojenské základní školy“.

Možná se mnozí děsí nebo diví před tímto názvem, možná si říkáte: „ale oni vychovávají nové vojáky, kteří budou zabíjet. Co je tedy na tom dobrého“. Samozřejmě, že na výchově k násilnostem a brutalitě není nic dobrého. Ale na těchto školách se tak neděje.

Školy nabízejí svým žákům standardní ubytování, pravidelnou stravu, hygienické pomůcky, oblečení, nadstandardní vzdělání a novou rodinu. Tento systém však není jen vlastností Ruska, ale také i USA a dalších mocností. Bohužel však co se týče USA, tak zde jsou tyto školy výhradně jen pro děti z důstojnických rodin. A co se zde učí, tak se výhradně týká vojenství. I když však je tento systém v Evropě hodně zavrhovaný, tak nese své plody. Ruské děti, které žijí bez střechy nad hlavou dostávají tak novou šanci na nový a spokojný život se svou novou rodinou.

Z větší části školu navštěvují děti, které vyrůstaly na ulici, které žili v rozvráceném manželství, děti jejichž rodiče byli zavřeni a nebo děti, které byli problémové a tak nebo tak by brzo skončily za mřížemi. Ale i děti, které pocházejí z fungujících rodinných poměrů a děti z důstojnických rodin. Děti však zde nejsou rozděleny sociálními znaky (mobilním telefonem, oblečením z Kenvela a Coca Colou). Žáci zde nosí uniformy patřící pod jejich studijní obor (námořníci, pěchota, parašutisti, ženisti, jezdectvo, čestná stráž apod.), jedí stejné jídlo a komunikují s rodinnou (pokud nějakou mají) prostřednictvím pošty. Každý zde studující i pracující má přesně stanovený rozvrh hodin a ten do puntíku dodržuje. A tak zde nevznikají žádné druhy šikany, žádné ponižování a nic tomu podobného.

Tyto školy dětem dávají novou šanci. Naučí se zde etickým dovednostem a také tomu, jak se o sebe a o druhé mají postarat. A to do slova a do písmene. Jsou zde školeni od základních dovedností (uklízení, vaření, praní, šití, opravy a výroba) až po ty klasické dovednosti všedního člověka. Dále jim škola nabízí klasické vzdělání ve spojitosti s vojenstvím a zdravovědou. Žáci posledních ročníků tak mají mnoho možností k uplatnění. A pokud se rozhodnou po absolvování základní školy ukončit své vzdělání tak většinou naleznou své uplatnění v jednotkách ruské armády. Svou hodnost, kterou si získá žák na škole je automaticky buďto do dalšího vzdělávání a nebo do pracovního poměru. Tyto děti, pokud se rozhodnou pro studium v tomto školským systému a jejich kariéra bude v armádě, tak získávají mnohem rychlejší postup a mají šanci stát se vysokými postavenými v armádě. Absolventi těchto škol, kteří dostali novou šanci a škola jim změnila život k lepšímu se snaží za každou cenu pomáhat tam, kde pomoc je vyžadována. Příkladem může být nejmenovaný důstojník ruské vojenské jednotky, který zasahoval v roce 2004 v Beslanu proti teroristům.

Tento voják, se obětoval pro jedenáct dětí i navzdory tomu, že byl těžce zraněn. Tak sebral poslední síly a šel pomoci těm, kteří to potřebovali. A těchto případů je mnohem více.

Pravda však zůstává taková, že tyto školy vychovávají svou elitu. A nejenom vojáky, ale také i záchranáře, výborné lékaře a stavitele. Speciální školské programy ve světě mají dopomoci jedincům z okrajových vrstev se včlenit a vytvořit si tak nový život. Armáda a vojenství nemusí vždy nabízet jen smrt a utrpení, ale může nabízet i etický smysl a ochranu. Vždy pouze záleží jen na lidech, jak se ke všemu postaví.

Posted in: Životní styl